ey yolcu!!

ufak tefek şeyler
de olsa bu aşağıdakiler
bir güvercin yuvasına
bırakılmayı hakederler

2 Şubat 2010 Salı

asaf savaş akat

asaf savaş lse’de bir konuşma yaptı. ne mi dedi?

- 2007’ye kadar her şey iyiydi. İşsizlik yüksekti ama yapacak birşey yoktu: 2002-2004 arasında faizler gerektiğinden fazla tutulmuştu, ondan sonra da tren kaçmıştı. (faizlerle ilgili mali politikaya güvenmediler, diyor)

- 2007 sonrası kriz iç nedenleri vardı. Ama artık Türkiye’nin hem doğru makro politkalar uygulaması hem de ihracata dayalı büyüme yapması mümkün değil. (yani işsizlik sürecek)

- uzun vadede hepimiz öleceğiz.(keynes)

Akat taa istanbul’lardan gelip uzun ekonomideki kısa vadede yapısal sorunlardan bahsetmenin anlamsız olduğunu, uzun vadede ise Keynes’in dediği gibi ölmemizin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Akat’ın vardı ise Keynes’ciliğinden “makro politika etkindir”den başka birşey kalmamış.

Acaip valla. bence gelip Tayyip gibi bir şiir okuyup gitseydi daha iyi olurdu. Hatta direk Tayyip gelseydi çok daha iyi olurdu.

Tamam iyi stand-up’çı olmuş, arada keynes’ten, polonyalı yatırımcı dostlarından ya da lenin’den bahsetmesi ilginç de, biraz can sıkıcı değil mi?

İktisat teorisi ile ilgili 70’lerde yazdığı kitap için, teorinin söyleyeceği birşey kalmamıştı, demişti Akat. Şimdi de iktisat politikasının son sözünü söylemiş oluyor.

Ciddi ciddi düşünüyorum: Akat bizimle dalga mı geçti acaba?

Hiç yorum yok: